O ZABAWIE
Z ogromną satysfakcją przedstawiamy Państwu wynik kilkumiesięcznej, intensywnej pracy zespołu lingwistów i logopedów – zabawę edukacyjną „Łowcy Wyrazów”. Została ona opracowana z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, przed którymi stoi wyzwanie nauczenia się samodzielnego czytania i pisania.
Czytanie i pisanie to rodzaj szyfru. Czytanie zamienia znak w dźwięk, a pisanie zmienia dźwięk w znak. Dzieci muszą nauczyć się rozpoznawać ten szyfr i go używać. Żeby im to ułatwić dajemy Państwu do rąk proste, a zarazem unikatowe narzędzie oparte na nauczaniu polisensorycznym. Połączenie liter z sylabami otwartymi przedstawione graficznie na kolorowych kostkach oraz macie edukacyjnej, ze specjalnie opracowaną muzyką sprawia, że dziecko niezauważalnie i bezstresowo zaczyna rozumieć zasady budowy wyrazów (poznaje szyfr) i uczy się płynnego czytania ze zrozumieniem.
Przez ostatni rok zabawa edukacyjna „Łowcy Wyrazów” była testowana przez dzieci (również te ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi) i rodziców, w grupach przedszkolnych, wczesnoszkolnych oraz przez logopedów i terapeutów uzyskując pozytywną opinię!

DLA KOGO

Zabawa jest przeznaczona zarówno do użytku indywidualnego z dziećmi w domu, oraz jako pomoc dla specjalistów: pedagogów, nauczycieli wychowania przedszkolnego, nauczycieli nauczania początkowego, logopedów, terapeutów do prowadzenia zarówno zajęć indywidualnych, jak i zajęć w grupach.
Zależnie od zamierzonego celu i potrzeb edukacyjnych (nauka czytania, rozwój mowy, poszerzenie słownictwa, pisanie, ortografia, socjoterapia, ćwiczenia logopedyczne) zabawa może być stosowana przez różne grupy wiekowe.
- Dla wszystkich dzieci w wieku od 4 lat do osiągnięcia zamierzonego efektu tj. płynnego i bezstresowego czytania ze zrozumieniem.
- Dla dzieci mających problemy z czytaniem (składaniem liter w sylaby i sylab w wyrazy) by wyrównać ich szanse w grupie rówieśniczej.
- Dla dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (nauka w ruchu).
- Dla dzieci dysleksją i dysgrafią.
- Dla dzieci z problemami logopedycznymi.
- Dla seniorów z różnymi zaburzeniami funkcji poznawczych (ćwiczenie pamięci, praca w grupach terapeutycznych).
- Dla osób po udarach, wylewach, wypadkach, które utraciły zdolność porozumiewania się (mówienia, czytania, rozumienia).
ZALETY ZABAWY

Dodatkowym i bardzo ważnym atutem zabawy z „Łowcami Wyrazów” jest forma nauki.
- Dzieci uczą się w ruchu! Aktywnie uczestniczą w zajęciach, przemieszczają się, zbierając i przynosząc klocki z odpowiednimi sylabami. Umieszczają klocki na macie rozłożonej na podłodze, układają je według określonych schematów, bawią się nimi w najróżniejsze zabawy, współzawodniczą ze sobą.
- Dzieci ćwiczą wzrok! Ćwiczenie koordynacji wzrokowej poprzez odnajdywanie na macie poszczególnych sylab i skupianie na nich wzroku (fiksacja wzroku) oraz obejmowanie wzrokiem całej maty (nauka widzenia i rozumienia coraz większej ilości tekstu).
- Dzieci zachowują prawidłową postawę ciała! Gdy mata jest zawieszona wysoko ponad ich głowami, dzieci prostują się, unoszą głowy, patrzą do góry, co wpływa na zachowanie prawidłowej postawy.
- Dzieci ćwiczą pamięć! Zapamiętują ułożenie słupków sylabowych, rozróżniają je po kolorach i zajmowanym miejscu. Dzieci „uczą się” maty sylabowej śpiewając z nauczycielem w różnym tempie (muzyka i śpiew są integralną częścią nauki).
- Dzieci ćwiczą motorykę! Obracając klocki, potrząsając nimi, układając je.
EFEKTY

- znacząco przyspiesza proces nauki czytania
- powiększa zasób leksykalny
- rozwija sprawność komunikacyjną
- zwiększa poprawność fonetyczną
Bawić się z dzieckiem należy tylko wtedy, kiedy dziecko ma odpowiedni nastrój i chęć „do pracy”. Zabawa nie może być przymusem. Czas poświęcony na zabawę zależy od wielu, możliwości i chęci dziecka.
Od 10-15 minut do całego wieczoru spędzonego na zabawie. Ważna jest regularność pracy z dzieckiem.
ELEMENTY ZABAWY
Zabawa edukacyjna „Łowcy Wyrazów” składa się z maty sylabowej, kostek sylabowych oraz muzyki. Do nauki czytania można wykorzystać samą matę (najlepiej z muzyką) lub komplet kostek sylabowych (najlepiej z muzyką). Jednak najlepsze efekty daje zabawa całym kompletem „Łowców Wyrazów” tj. matą i klockami wraz z muzyką.
MATA SYLABOWA

Na kolorowej macie, o wymiarze ok. 1 m2, wykonanej z wytrzymałego i łatwego do czyszczenia tworzywa przedstawiono:
- samogłoski na czerwonych polach
- połączenia spółgłosek bezdźwięcznych z samogłoską lub pojedynczą spółgłoskę bezdźwięczną na zielonych polach
- połączenie spółgłosek dźwięcznych z samogłoskami lub pojedynczą spółgłoskę dźwięczną na niebieskich polach
Na macie zajdziemy wszystkie występujące w języku połączenia sylabowe (sylaby otwarte).
W zależności od potrzeb i miejsca matę można rozłożyć na podłodze lub powiesić na ścianie. Jeśli wieszamy matę na ścianie, ważne jest aby była zawieszona na takiej wysokości, aby dziecko czuło się komfortowo, a jednocześnie aby „wymusić” na nim prawidłową postawę ciała (wyprostowana, z lekko uniesioną głową).
KOSTKI SYLABOWE

Kostki zostały wykonane z tektury o wysokiej gramaturze. Dodatkowo, dla uzyskania większej trwałości, każdy klocek jest wzmocniony wewnętrznym, sztywnym wkładem tekturowym. Kostki są wypełnione, w zależności od wydawanego dźwięku, metalowymi dzwoneczkami (efekt dźwięczności w kostkach) lub drewnianymi bądź plastykowymi koralikami (efekt bezdźwięczności w kostkach).
Komplet składa się z:
- 4 kostek w kolorze czerwonym. Czerwone kostki przedstawiają samogłoski. Kostki dźwięczą przy potrząsaniu nimi, wydając dzwoniący, metaliczny dźwięk.
- 27 kostek w kolorze zielonym. Zielone kostki przedstawiają połączenie spółgłoski bezdźwięcznej z samogłoską lub pojedynczą spółgłoskę bezdźwięczną. Kostki stukają przy potrząsaniu nimi wydając głuchy dźwięk (bezdźwięczne).
- 39 kostek w kolorze niebieskim. Niebieskie kostki przedstawiają połączenie spółgłoski dźwięcznej z samogłoską lub pojedynczą spółgłoskę dźwięczną. Kostki dźwięczą przy potrząsaniu nimi, wydając dzwoniący, metaliczny dźwięk (dźwięczne)
MUZYKA

Muzyka – to pięć utworów specjalnie skomponowanych na potrzeby gry edukacyjnej Łowcy Wyrazów.
Warstwę tekstową utworów stanowią głoski i sylaby otwarte przedstawione wizualnie na macie edukacyjnej stanowiącej element zabawy edukacyjnej Łowcy Wyrazów.
Każdy, z pięciu utworów, został przygotowany w następujących wariantach:
- sylaby dźwięczne oraz wersja karaoke (linia melodyczna do samodzielnego śpiewania)
- sylaby bezdźwięczne i wersja karaoke (linia melodyczna do samodzielnego śpiewania)
Tempo utworów jest zróżnicowane: od najwolniejszego, kiedy dziecko zapoznaje się z sylabami i uczy się rozmieszczenia tekstu na macie, do bardzo szybkiego, służącemu utrwaleniu materiału.
Artykulacja wyśpiewywanych głosek i sylab jest bardzo staranna.
Dzięki muzyce obie półkule mózgu działają równocześnie, koncentrując pracę naszego mózgu jednocześnie na muzyce i słowach.