Obejrzeliście nasz filmik, na którym Szymek śpiewa sylaby z maty? Podoba Wam się? Hasło Łowców Wyrazów „Czytamy śpiewająco” wzięło się właśnie z połączenia nauki czytania metodą sylabową z muzyką.
W zestawie Łowców Wyrazów znajdziecie 5 utworów o różnej linii melodycznej i różnym tempie, a także utwory do karaoke (linia melodyczna). Muzyka sprawia, że dzieci świetnie się bawią śpiewając sylaby a ich mózg zapamiętuje o wiele szybciej i bardziej efektywnie niż podczas tradycyjnej formie nauki.
Zaczynamy! Na początek rozwińcie matę sylabową. Możecie ją zawiesić na ścianie w pokoju dziecka i pozostawić ją tam, na tyle czasu, ile będzie trwała Wasza przygoda z nauką czytania. Jeśli nie macie miejsca, albo jeśli zauważycie, że dziecko woli bawić się na podłodze rozkładajcie matę na czas zabawy.
Poznawanie sylab jest proste! Dacie sobie z tym radę!
Śpiewane ciągi sylab uwzględniają wszystkie sylaby otwarte występujące w języku polskim. Wolne pole na macie np. pomiędzy FU i FO, gdzie teoretycznie powinna stać sylaba FÓ oznacza, że taka sylaba nie występuje w języku polskim. Możecie mieć pewność, że mózgi Waszych dzieci zarejestrują brak obrazu graficznego i dźwięku dla tej sylaby. Co to oznacza? Tylko i aż tylko to, że w odpowiednim czasie np. podczas dyktanda w szkole dzieci nie napiszą źle słowa fusy czy futro – dla nich nie istnieje sylaba FÓ.
Sylaby na macie są zawsze ustawione w tej samej kolejności. Ułatwia to dzieciom odszukiwanie ich na macie i kojarzenie kolejności.
Włączamy utwór 1, najwolniejszy, i słuchamy z dzieckiem pokazując mu palcem sylabę, która jest śpiewana. Po kilku razach zaczynamy śpiewać wspólnie. Z czasem możemy zmieniać utwory na szybsze. Możemy zatrzymywać utwór po zaśpiewaniu linijki sylab np. SU SÓ SO SA SE SI SY SĄ SĘ i wspólnie szukać wyrazów rozpoczynających się na dane sylaby. Na dalszych etapach nauki możemy zatrzymywać utwór, tak, żeby dziecko zgadło/przeczytało/uzupełniło kolejną sylabę.
Pamiętajcie żeby podążać za swoim dzieckiem!
- Nigdy go nie zmuszajcie do czytania.
- Wybierzcie moment kiedy jest wypoczęte i chętne do zabawy.
- Upewnijcie się, że dziecko jest gotowe na naukę czytania
- Skończcie zabawę zanim dziecko zachce ją skończyć tj. zanim się znudzi.
Życzymy udanej zabawy!
Najnowsze komentarze